Mustafa Akıncı

Mustafa Akıncı

Mustafa Akıncı

Mustafa Akıncı (d. 28 Aralık 1947, Limasol), Kıbrıs Türkü siyasetçi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 4. cumhurbaşkanı. 2015’ten 2020’ye kadar cumhurbaşkanlığı görevini yaptı. 2015 cumhurbaşkanlığı seçiminde %60,6 oy oranıyla ikinci turda Cumhurbaşkanı seçilen Akıncı, Cumhurbaşkanlığı süresince Nikos Anastasiadis’le görüşerek Kıbrıs sorununa iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon çerçevesinde çözüm bulmaya çalıştı, çözüm süreci 2017 yılında çöktü. 2020 seçimine   bağımsız aday olarak katılmış ve seçimi ikinci turda kaybetmiştir. Son seçimden sonra aktif siyaseti bıraktığını açıklamıştır.

Limasol’da doğan Akıncı, oradaki 19 Mayıs Lisesinde eğitim gördü. O dönemde Limasol’da diğer Kıbrıs Türk topluluklarına kıyasla daha canlı bir sosyal yaşamın olduğunu, bunun da kendisini ortaokulda ve lisede tiyatro ve müziğe yönlendirdiğini söyler. Limasol’da oyunlarda sahne aldı, 19 Mayıs Lisesinin bandosunda çaldı, “Kareler” isimli bir müzik grubunun parçası oldu ve bu grubun parçası olarak Fazıl Küçük’ün kızının düğününde çaldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunudur. Üniversitede bulunduğu dönem Türkiye’de 68 Kuşağı’nın etkinlik gösterdiği dönemdi; “muhalif” bir mizacı olduğunu belirten Akıncı o dönemin öğrenci hareketlerinden etkilendiğini söyler. Üniversitede Kıbrıslılar Cemiyeti’nin yönetiminde yer aldı. 1973 yılında adaya döndü ve Lefkoşa’ya yerleşti.

2015 KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimine bağımsız aday olarak katıldı ve ikinci turda aldığı %60,50’lik oyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cumhurbaşkanı seçildi.

2015 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı ikinci turda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilmesi ile birlikte Kıbrıs sorununu çözmek üzere çalışmalara da hız veren Mustafa Akıncı 11 ve 15 Mayıs 2015’te Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastaiades ile görüşmelere başladı.

Anastasiadis’le devam eden görüşmeler, ilk olarak Kasım 2016’da İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında gerçekleşen ve toprak konusu üzerine yoğunlaşan iki zirvede devam etti. Bu görüşmelerden herhangi bir sonuç alınamadı. Başarısızlıktan dolayı Akıncı Rum tarafının “maksimalist talepleri”ni suçlarken, Rum tarafıysa Türk tarafının pozisyonunu suçladı.

Bunun ardından Birleşmiş Milletler himayelerinde devam eden görüşme süreci, Temmuz 2017’de  Crans-Montana’da gerçekleşen 5+1 formatındaki zirvede (Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler, Türkiye, Yunanistan, İngiltere + Birleşmiş Milletler) sonuç alınamamasıyla çöktü.

Müzakere sürecinde Akıncı Kıbrıslı Türklerle Rumlar arasında başkanlığın dönüşümlü olması gerektiği üzerinde ısrarcı oldu. Toprak konusunda, Kıbrıs Türk tarafının toprakların %29,2’sine sahip olacağı, aradaki farkı Rum tarafına vereceği şekilde düzenlemenin yapıldığı bir harita sundu. Akıncı, bunun daha önce Rauf Denktaş tarafından kabul edilen “%29+” prensibi doğrultusunda yapıldığını ifade etti ve basında çıkan, verdiği iddia edilen haritaları yalanladı. Kıbrıs Türk tarafının toprak konusunda taviz vermesi Kıbrıs müzakerelerinde önceden de gündemde olan bir konu olup, Birleşmiş Milletler ve Türkiye Başbakanı Turgut Özal’ın baskılarıyla Denktaş 1985 yılında %29+ oranını kabul etmişti.

Kaynak: Wikipedi

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir