Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Sınırları 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında ortaya çıkan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) adanın % 36’sını kapsayan kuzey bölümünde yer alır. Yüzölçümü 3355 km2, nüfusu 200.000 (1997), nüfus yoğunluğu km2 başına altmış kişi, para birimi Türk lirası, başşehri Lefkoşe’dir (42.493). Diğer önemli şehir ve kasabaları Gazimagosa (31.286), Girne (15.160), Güzelyurt (19.355) ve İskele’dir.

Kıbrıs Türk Federe Devleti Meclisi, 15 Kasım 1983 günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilân ederken aldığı kararda Kıbrıs Türk halkının ırk, millî menşe, din ve dil gibi farklara dayalı olarak insanlar arasında ayırım gözetilmesini, her türlü sömürgeciliği, ırkçılığı, baskı ve tahakkümü reddettiğini; Kıbrıs’ta, Doğu Akdeniz’de, Ortadoğu’da ve dünyada tam bir barış ve istikrarın, özgürlüğün, insan haklarının hâkim olmasını istediğini; Kıbrıs’taki iki halkın millî benliklerini koruyarak kendi kesimlerinde huzur ve güven içinde yaşamaya ve kendilerini yönetmeye hakları olduğuna inandığını; iki halkın aralarındaki sorunları eşit düzeyde müzakerelerle barışçı, âdil ve kalıcı bir çözüme ulaştırmasının mümkün ve zorunlu olduğu görüşüne sımsıkı bağlı bulunduğunu belirtmiştir. Bağımsızlık bildirgesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler ilkelerine, 1960 kuruluş, garanti ve ittifak antlaşmalarına bağlı kalacağı, Doğu Akdeniz’de barışın, istikrarın ve dengelerin korunmasını daima ön planda tutacağı, hiçbir askerî bloka katılmayacağı, Kuzey Kıbrıs’ı dünyada, Akdeniz ve yakın bölgelerde barışın hüküm sürmesine hizmet edecek bağımsız, bağlantısız bir barış ve huzur bölgesi olarak tutmaya azimli ve kararlı olduğu dünyaya duyuruldu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları

15 Kasım 1983

Rauf Denktaş

Rauf Denktaş

Rauf Denktaş Kıbrıs Türkü siyasetçi ve yazardır. Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanıdır.

24 Nisan 2005

Mehmet Ali Talat

Mehmet Ali Talat

Mehmet Ali Talat Kıbrıs Türkü siyasetçidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanıdır.

23 Nisan 2010

Derviş Eroğlu

Derviş Eroğlu

Derviş Eroğlu Eski Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanıdır.

30 Nisan 2015

Mustafa Akıncı

Mustafa Akıncı

Mustafa Akıncı Kıbrıs Türkü siyasetçi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 4. cumhurbaşkanı. 2015’ten 2020’ye kadar cumhurbaşkanlığı görevini yaptı.

23 Ekim 2020

Ersin Tatar

Ersin Tatar

Ersin Tatar Kıbrıslı Türk iktisatçı, siyasetçi ve KKTC cumhurbaşkanıdır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir