Nursultan Nazarbayev

Nursultan Nazarbayev, Kazak siyasetçi ve Kazakistan Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanıdır. 24 Aralık 1990’da başladığı cumhurbaşkanlığı görevinden 19 Mart 2019’da istifa etti. Günümüzde Türk Devletleri Teşkilatı ömür boyu onursal başkanıdır.

1989 yılında Kazakistan Komünist Partisi Birinci Sekreteri seçildi ve Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrası bağımsızlığını ilan eden Kazakistan’ın ilk cumhurbaşkanı oldu. Ayrıca “Elbaşı” ülkenin lideri, devletin başındaki kişi) unvanına sahiptir.

Nursultan Nazarbayev, 6 Temmuz 1940’ta Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti Almatı yakınlarındaki kırsal bir kasaba olan Çemolgan’da doğdu. Babası, 1930’larda Josef Stalin’in kollektifleştirme politikası sırasında ailenin tarım arazisine el konana kadar zengin bir aile için çalışan fakir bir işçiydi. Aile İslam dininin Sünnilik mezhebine mensuptu.

II. Dünya Savaşı sonunda aile Çemolgan’a döndü ve Nazarbayev Rusça öğrenmeye başladı. Okuldaki başarıları nedeniyle Kaskelen’deki yatılı bir okula gönderildi. Okuldan ayrıldıktan sonra Nazarbayev, Temirtau’daki Karağandı Çelik Fabrikası’nda devlet tarafından finanse edilen bir yıllık burs aldı. Yirmi yaşına geldiğinde, yüksek fırında “inanılmaz derecede ağır ve tehlikeli işler” yaparak nispeten iyi bir ücret kazanıyordu.

Nursultan Nazarbayev Sovyetler Birliği Komünist Partisi’ne 1962’de katıldı ve Genç Komünist Ligi’nin önde gelen bir üyesi oldu.1972 yılında Karaganda Metalurji Kombinat Komünist Parti Komitesi sekreterliğine atandı ve dört yıl sonra Karaganda Bölgesel Parti Komitesi İkinci Sekreteri oldu.

Bürokrat olarak Nazarbayev, yasal meseleleri, lojistik sorunları ve endüstriyel anlaşmazlıkları ele alıp bireysel sorunları çözmek için işçilerle görüştü. Daha sonra “sermaye yatırımının merkezi tahsisi ve fonların dağıtımı” altyapısının zayıf olduğu, işçilerin moralsizleştirildiği, çok çalıştıkları ve merkezi olarak belirlenen hedeflerin gerçekçi olmadığı anlamına geldiğini yazdı; demir-çelik tesisinin sorunlarını bir bütün olarak Sovyetler Birliği için bir mikro kozmos olarak gördü.

1984 yılında Nazarbayev, Kazakistan Komünist Partisi Birinci Sekreteri Dinmuhammed Kunayev yönetiminde Kazakistan SSC Başbakanı oldu. Ocak 1986’da Kazakistan Komünist Partisi’nin on altıncı oturumunda Nazarbayev, Bilimler Akademisi başkanı Askar Kunayev’i bölümünde reform gerçekleştirmediği için eleştirdi. Buna öfkelenen Kunayev Moskova’ya gitti ve Nazarbayev’in görevden alınmasını talep ederken, Nazarbayev’in destekçileri Kunayev’in görevden alınması ve Nazarbayev’i desteklemek için kampanya yürüttüler.

Kunayev 1986 yılında görevden alındı ​​ve yerine, Kazakistan’da çok az yetkisi olan bir Rus, Gennady Kolbin geçti. Nazarbayev 22 Haziran 1989’da parti lideri seçildi ve Kunayev’den sonra bu makama gelen ikinci Kazak oldu. 22 Şubat – 24 Nisan 1990 tarihleri ​​arasında ise Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti (devlet başkanı) oldu.

24 Nisan 1990’da Nazarbayev, Yüksek Sovyet tarafından Kazakistan’ın ilk cumhurbaşkanı seçildi.

Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında bağımsızlığını kazanan Kazakistan’da 1 Aralık’ta yapılan ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde, tek adaydı ve oyların %95’ini alarak ilk cumhurbaşkanı seçildi. 21 Aralık’ta Kazakistan Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi olarak Almatı Protokolünü imzaladı.

Nazarbayev, eski Devlet Savunma Komitelerini Savunma Bakanlığı olarak yeniden adlandırdı ve 7 Mayıs 1992’de Sagadat Nurmagambetov’u Savunma Bakanı olarak atadı. Yüksek Kurul Başkanı, Konuşmacı Serikbolsyn Abdilin önderliğinde, Haziran 1992’de bir anayasa taslağı üzerinde çalışmaya başladı. Anayasa, yürütme gücü üzerinde sınırlı kontrolleri olan güçlü bir yürütme dalı oluşturdu.

Muhalefetteki siyasi partiler Azat, Zheltoqsan ve Cumhuriyetçi Parti, 10-17 Haziran tarihleri arasında Almatı’da bir koalisyon hükûmeti kurulmasını, Başbakan Sergey Tereshchenko ve Yüksek Konsey hükûmetinin istifasını isteyen gösteriler düzenledi. Ülke bağımsızlığını kazanmasından bu yana henüz seçimde bulunmayan Komünist Parti meclis üyelerinden oluşan Kazakistan Parlamentosu, 28 Ocak 1993 tarihinde anayasayı kabul etti.

Nisan 1995 referandumuyla beraber Nazarbayev’in görev süresi 2000 yılına kadar uzatıldı. 1999 yılının Ocak ayında ve Aralık 2005’te tekrar seçildi. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı son cumhurbaşkanlığı seçimini uluslararası demokratik standartların altında kaldığı için eleştirdi.

Nursultan Nazarbayev, 4 Mayıs 2001’de Marat Tazhin yerine Kazakistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Kültür, Enformasyon ve Concord Bakanı olarak görev yapan Altynbek Sarsenbayev’i atadı. Musayev Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Hizmetinin başına getirildi.

Nazarbayev yönetimindeki Kazakistan İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi olmasında rağmen, İsrail ile iyi ilişkilere sahipti. 1992 yılında diplomatik ilişkiler kuruldu ve Başkan Nazarbayev 1995 ve 2000 yıllarında İsrail’e resmi ziyaretlerde bulundu. 1994’te başkentin Almatı’dan Astana’ya (günümüzdeki adı Nur-Sultan) taşınmasını önerdi ve resmi değişim 10 Aralık 1997’de gerçekleşti.

4 Aralık 2005’te yeni Kazakistan cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı ve Nazarbayev %91,15’lik bir oranla seçimleri tekrar kazandı. 2009 yılında İngiltere eski Bakanı Jonathan Aitken, Kazakistan’ın Efsanevi Lideri Nazarbayev adlı biyografi kitabını yayınladı. Kitap genel olarak Nursultan Nazarbayev’in gençliğinden itibaren siyaset sahnesinde yaşadıklarını ve modern Kazakistan’ın kurulmasındaki rolünü anlatmaktadır.

Nursultan Nazarbayev, eğitimin ulusun sosyal gelişimindeki rolünü her zaman vurgulamıştır. Eğitimi uygun hale getirmek için 13 Ocak 2009’da Kazakistan’ın yetenekli gençleri için “Orken” eğitim bursunu tanıttı. Bu karar 23 Eylül 2016 tarihinde değiştirilmiştir.

Aralık 2011’de Nazarbayev muhalifleri, BBC tarafından iktidardaki zamanının en büyük muhalefet hareketi olarak tanımlanan Mangistav’da ayaklandı. 16 Aralık 2011’de petrol şehri olan Zhanaozen’deki göstericiler ülkenin Bağımsızlık Günü’nde polisle çatıştı. On beş kişi güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldü ve yaklaşık 100 kişi yaralandı. Protestolar hızla diğer şehirlere yayıldı, ancak bir süre sonra sona erdi.

Avrasya Vakfı Başkan Yardımcısı Daniel Witt, 11 Haziran 2011’de Nazarbayev’in rolünü ve siyasi reformlarını kabul etti:

“Başkan Nazarbayev Kazakistan’ı zor zamanlar geçirerek refah ve büyüme çağına sürükledi. ABD ve Batı ittifaklarına değer verdiğini ve demokratik yönetişim sağlamaya kendini adadığını gösterdi.”

Aralık 2012’de Nazarbayev, Kazakistan 2050 Stratejisi adı verilen ileriye dönük bir ulusal strateji belirledi.2014 yılında, Kazakistan’ın adının “Kazakistan Eli” (“Kazakların Ülkesi”) olarak değiştirilmesi gerektiğini, ülkenin daha iyi ve daha fazla yabancı yatırım çekmesini önerdi. -stan ekinin turistlere ve yatırımcılara itici geldiğini belirtti.

Nursultan Nazarbayev, Moğolistan’ın Kazakistan’dan daha fazla yatırım aldığını, çünkü aynı coğrafyada olmasına ve Kazakistan kadar istikrarlı olmamasına rağmen bir “devlet” ülkesi olmadığına dikkat çekti. Ancak ülkenin adının değiştirilmesini halkın oylamasına sunmayı tercih etti.

19 Mart 2019’da, Nazarbayev, Kazakistan Cumhurbaşkanı olarak istifa ettiğini ve “yeni nesil liderlere” ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. İstifa kanalı canlı olarak televizyonlarda yayınlandı ve ardından 20 Mart 2019 tarihinden itibaren yetkilerini sona erdiren bir kararname imzaladı. Parlamentonun üst meclisinin başkanı Kasım Cömert Tokayev, cumhurbaşkanlığı döneminin sonuna kadar cumhurbaşkanı olarak atandı.

Cumhurbaşkanı olarak istifa etmesine rağmen, iktidardaki Nur Otan Partisi’nin genel başkanlığı, Anayasa Konseyi üyeliği ve ömür boyu görevini Güvenlik Konseyi başkanı olarak görevine devam etmektedir. Nazarbayev’in çeşitli meslektaşları duyuru saatlerinde tepki gösterdi, Özbekistan devlet başkanı Şevket Mirziyoyev, Nazarbayev ile telefon görüşmesi yaparak ona “büyük politikacı” dedi. Nazarbayev’e mesaj gönderen diğer dünya liderleri arasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bulunuyordu.

Ondan ziyade, Birinci Cumhurbaşkanının Fonu çerçevesinde sosyal faaliyetlerde bulunmaya devam etti. 2019 yılında Vakıf, “El Umiti” ve “Kamkorlyk” gençlik destek programlarını başlattı. İlki genç değişim yöneticilerini eğitmeyi hedefliyor. Program kapsamında katılımcılar, dünyanın önde gelen üniversitelerinde ve şirketlerinde eğitim almanın yanı sıra hükümet, mentorluk yapan yerli ve yabancı uzmanlarla doğrudan etkileşim kurma fırsatı buldular. “Kamkorlyk” programı kapsamında, yılda 5 bine kadar çocuğa ücretsiz kapsamlı rehabilitasyon sağlamak için hastanelerde rehabilitasyon merkezleri ve okullarda kaynaştırma destek odaları açıldı.

Haziran-Temmuz 2020’de Nursultan Nazarbayev koronavirüse yakalandı. Koronavirüs pandemisi sırasında Nursultan Nazarbayev, “Biz Birgemiz!” ulusal eylemini başlattı. (“Birlikteyiz!”), 2,3 milyondan fazla vatandaşa yardım sağlayan: muhtaç ailelere gıda sepetleri, sağlık çalışanlarına gönüllü yardım, düşük gelirli aileler için uzaktan eğitim için çocuklar için bilgisayarlar vb.

28 Nisan 2021’de Nursultan Nazarbayev, 1995’ten beri yönettiği Kazakistan Halk Meclisi Başkanı’nın yetkilerini tüm etno-sosyal grupların genel Kazakistan toplumuna entegrasyonunun sürdürülmesi ihtiyacına işaret ederek Kassym-Jomart Tokayev’e devretti. Nazarbayev, Meclis Onursal Başkanı unvanına layık görüldü.

Nisan 2021’de Nazarbayev’in girişimiyle büyük çaplı bir yardım etkinliği “Elbasy Zhyluy” başlatıldı. Nursultan Nazarbayev Vakfı ve Değdar Yardım Vakfı, kampanya kapsamında çok çocuklu dar gelirli ailelere, özel gereksinimli çocuk yetiştiren ailelere ve Büyük Vatanseverlik Savaşı gazilerinin yaşadığı ailelere yardım sağlıyor. 681 muhtaç aileden her biri yaklaşık 132 kilo ağırlığında mal aldı.

23 Kasım 2021’de «Nur Otan» partisinin genel başkanının yetkilerini Kasım-Jomart Tokayev’e devredeceğini açıkladı, çünkü onun görüşüne göre ülke cumhurbaşkanı, partinin başkanı olmalıdır (28 Ocak 2022’ye kadar partinin başkanlığını yaptı).

Kaynak: Wikipedi