Yüzbaşı Cengiz Topel

Yüzbaşı Cengiz Topel, 1934 yılında İzmit’te dünyaya geldi ve dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğuydu. İlkokula Bandırma’da başladıktan sonra babasının tayini sebebiyle Gönen’e taşındı. 1943 yılında babasını kaybettikten sonra ailesi İstanbul’a yerleşti. Topel, ilköğrenimini Kadıköy İlkokulu’nda tamamladıktan sonra ortaöğrenimine Kadıköy Yeldeğirmeni Okulu’nda devam etti.

Haydarpaşa Lisesi’nde lise eğitimine başladıktan sonra Kuleli Askeri Lisesi’ne geçiş yaptı. 1953 yılında Kuleli Askeri Lisesi’nden mezun olduktan sonra Kara Harp Okulu’na girdi ve 1955 yılında asteğmen rütbesiyle mezun oldu. Kanada ve Gaziemir’de aldığı eğitimle Türk pilotlarına NATO kapsamında verilen eğitimlere katıldı. T-6, T-33 ve F-86 uçaklarıyla toplamda yüzlerce saat uçuş deneyimi kazandı. 1957 yılında pilot brövesini aldıktan sonra Türkiye’ye dönerek Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda göreve başladı. Daha sonra Eskişehir 1. Hava Ana Jet Üssü’nde görev aldı ve F-100 uçağında harekat yapma yeteneğine sahip bir pilot olarak yetiştirildi. 1963 yılında yüzbaşılığa terfi etti.

8 Ağustos 1964 tarihinde Rumların, Kıbrıslı Türklere karşı yaptığı insanlık dışı hareketlerinden dolayı TSK, Kıbrıs’a dörtlü koldan oluşan savaş uçaklarını gönderdi. Dörtlü Kol Komutanı Yüzbaşı Cengiz TOPEL’in F-100 uçağı yerden aldığı uçaksavar ateşiyle düşürüldü. Uçak alev aldığında tecrübeli pilot Topel, uçaktan paraşütle atlamayı başardı. Lefke’ye yakın olan Peristeronori Köyü’ne inen ve koşarak Lefke’ye yetişmeye çalışan TOPEL, Rumlar tarafından çoktan fark edilmiştir. Peristeronori yakınlarında EOKA Lideri Grivas ve askerleri tarafından yakalanıp, Güzelyurt’a götürülür. Güzelyurt’ta savaş hukukuna göre muamele edilmesi gerekirken Rum askerlerinin işkencesine maruz kalmış, ve 29 yaşında şehit olmuştur. Rumların iddiasına göre hastanede tedavi edilirken öldüğü dile getirilse de, aslında durum aksini gösteriyordu. 12 Ağustos’ta Anavatan’a getirilen Kıbrıs davamızın ilk hava harp şehidi Yüzbaşı Cengiz TOPEL‘in otopsisi Türk ve Danimarkalı doktorlar huzurunda yapılmış ve işkence yapıldığına dair deliller ile rapor tutulmuştur.

14 Ağustos 1964 tarihinde Edirnekapı’daki Sakızağacı Hava Şehitliği’ne defnedildi. Cengiz Topel, Kıbrıs’taki ilk Türk hava harp kaybı ve Türkiye’nin Cumhuriyet tarihindeki ilk kaybı olarak anılmaktadır.

Cengiz Topel gibi vatansever ve fedakar askerler, Türk milletinin kalbinde her zaman özel bir yere sahip olacaktır. Onun gibi kahramanlar, Türkiye’nin tarihindeki önemli dönemeçlerden birini temsil eder ve anıları daima yaşatılacaktır. “Mekanı cennet olsun”

Türk halkının hafızasında asla unutulmayacaktır.