Sooronbay Ceenbekov

Sooronbay Ceenbekov

Sooronbay Ceenbekov

Sooronbay Şaripoviç Ceenbekov , Kırgız siyasetçi. Ceenbekov, Asya ülkesi Kırgızistan’da 24 Kasım 2017 tarihinde başladığı Kırgızistan cumhurbaşkanı görevinden 15 Ekim 2020’de istifa ettiğini duyurdu.

Hayvancılık yapan bir çiftçi olarak çalıştı ve aynı zamanda siyasete girdi. 1995’te Halk Temsilciler Meclisi Başkan Vekili oldu. 2007’de Tarım, Su Kaynakları ve İşleme Sanayi Bakanı oldu. 2010 yılında Oş bölge valisi olarak görev yapmış ve 2015 yılında Devlet Personel Hizmetleri Müdürü olarak atanmıştır. Mart 2016’da, Kırgızistan’ın Başbakanı olarak görevine atanmadan önce Başkanlık Yönetim Birinci Başkan Yardımcılığına atandı.

13 Nisan 2016 – 22 Ağustos 2017 tarihleri arasında başbakanlık görevinde bulunmuştur.

Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilecek devlet başkanlığı seçimlerinde yer alabilmek adına 22 Ağustos 2017 tarihinde başbakanlık görevinden ayrılarak makamı geçici görev ile makama gelen Muhammetkaliy Abulgaziyev’e devretmiştir. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından ülkenin yeni cumhurbaşkanı olarak seçimlerden zafer ile ayrılan Ceenbekov, 24 Kasım 2017 tarihinde makamı devralarak cumhurbaşkanı olmuştur. 15 Ekim 2020 tarihinde ise istifa etmiştir.