Serdar Berdimuhammedov

Serdar Berdimuhammedov, Serdar Berdimuhammedov 19 Mart 2022’den beri Türkmenistan cumhurbaşkanı olarak görev yapan Türkmen bir politikacıdır.

Berdimuhamdov daha önce babası Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov’un hükûmetinde başka pozisyonlarda görev yapmıştı. 2021’de Türkmenistan Bakanlar Kurulunda başkan yardımcısı oldu. Ne özgür ne de adil sayılan 2022 Türkmenistan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %72,97 oy alarak, Türkmenistan’in üçüncü cumhurbaşkanı olarak seçildi ve 19 Mart’ta cumhurbaşkanlığı görevine başladı.

Serdar Berdimuhamemmedov, 22 Eylül 1981 Aşkabat’ta doğdu. 1987’den 1997’ye kadar Aşkabat’ta 43 Nolu Ortaokulda okudu. 1997-2001 yılları arasında Türkmen Ziraat Üniversitesi’nde mühendis-teknolog olarak okudu ve mezun oldu.

2001 yılının Temmuz-Kasım ayları arasında Gıda İşleme Derneği Dış Ekonomik İlişkiler Müdürlüğünde çalıştı ve ardından iki yıl zorunlu askerlik yaptı. 2003-2008 yılları arasında yine Gıda İşleme Derneğinde meyve sebze bölümünde ve alkolsüz bira ve şarap bölümünde çalıştı.

2008-2011 yılları arasında Rusya Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Akademisinde eğitim gören Berdimuhammedov, uluslararası ilişkiler diploması aldı. Bu dönemde Moskova’daki Türkmen Büyükelçiliğine büyükelçilik danışmanı olarak atandı. 2011’den 2013’e kadar Cenevre Güvenlik Politikası Merkezi’nde eğitim gördü ve Avrupa ve uluslararası güvenlik konularında yüksek lisans derecesi aldı. Eşzamanlı olarak Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Türkmen Misyonunda büyükelçilik danışmanı olarak görevlendirildi.

Ağustos-Aralık 2013 tarihleri arasında Türkmen Dışişleri Bakanlığı Avrupa Dairesi Başkanı olarak görev yaptı. 2013’ten 2016’ya kadar Devlet Hidrokarbon Kaynaklarının Yönetimi ve Kullanımı Ajansının müdür yardımcısıydı. 2016-2017 yılları arasında Türkmen Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Enformasyon Dairesi başkanlığı yaptı.

18 Ağustos 2014’te Serdar Berdimuhammedov, Türkmen Bilimler Akademisinde bilim adayı derecesini kazanmak için bir tez savundu. Temmuz 2015’te teknik bilimler alanında doktora derecesi aldı.

Türkmenistan’daki devlet medyası tarafından sıklıkla “ulusun oğlu” olarak nitelendirilir.

Kasım 2016’da Berdimuhammedov, Ahal İli’ndeki bir kasaba olan Duşak merkezli 25. parlamento bölgesini temsil eden Mecliste bir koltuk kazandı. Mart 2018’de bölgesinde kullanılan oyların %90’ından fazlasını alarak Türkmenistan Meclisine yeniden seçildi. Mart 2017 itibarıyla mevzuat ve normlar komitesine başkanlık etmiştir.

Serdar Berdimuhamedov, Mart 2018’de Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atanmasının ardından siyasi ilgi odağı haline geldi. Ocak 2019’da Berdimuhammedov, Türkmen seçkinlerinin çoğunun ana bölgesi olan Ahal ili vali yardımcılığına getirildi. Haziran 2019’da Berdimuhammedov, Ahal İli valiliğine (häkim) yükseldi. Şubat 2020’de Berdimuhammedov, Türkmenistan’ın sanayi ve inşaat malzemeleri bakanı olarak atandı.

11 Şubat 2021’de Berdimuhammedov, yeni bir pozisyon olan inovasyon ve dijitalleşme için Bakanlar Kurulu başkan yardımcılığına terfi etti. Eş zamanlı olarak Devlet Güvenlik Konseyine ve Türkmenistan Yüksek Kontrol Odası başkanlığınac da atandı. 9 Temmuz 2021’de Berdimuhammedov, Devlet Güvenlik Konseyi ve Yüksek Kontrol Odasındaki görevlerinden alındı ve başkan yardımcısı olarak ekonomi ve finans portföyüne “ekonomi ve bankacılık sorunları ve uluslararası finans kuruluşları” için özel sorumlulukla atandı.

Türkmen Alabay Köpek Derneğinin başkanı ve Uluslararası Ahal Teke At Yetiştiriciliği Derneğinin başkanıdır.

Şubat 2022’de Berdimuhammedov’un 12 Mart’ta erken cumhurbaşkanlığı seçimleri için yarışacağının doğrulanması, babasının Türkmenistan cumhurbaşkanı olarak halefi olacağı yönündeki spekülasyonları körükledi. Oyların %72,97’sini alarak seçimi kazandı ve siyasi bir hanedan kurarak ve cumhurbaşkanı olarak babasının halefi oldu. Seçim birçok uluslararası gözlemci tarafından ne özgür ne de adil olarak görüldü.