Samsun Saat Kulesi

Samsun Saat Kulesi 1889 yılında İlçe Kaymakamı Reşit Bey tarafından inşa ettirilmiş saat kulesi, 1943depreminde büyük hasar görmesine rağmen aslına uygun olarak tekrar yaptırılmıştır. Üç katlı platform üzerinde yer alan eserin yüksekliği 14 metre olup, kırmızı renkli düzgün kesme taş malzemeli, çokgen kaideli ve silindir gövdeli bir eserdir.

II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 10. yıl dönümünde talimat göndererek inşa ettirdiği saat kulelerinden biri de Samsun’da yer almaktadır. 1886 yılında inşasına başlanan saat kulesi, 1887 yılında tamamlanmış ve Samsun’un simgesi haline gelmiş tarihi yapılardan biri olmuştur. Osmanlı mimarisinden izler taşıyan saat kulesi, Saathane Meydanı’nda yer almaktadır.

Ünye taşından yapılmış olan Saat Kulesi’nin yapımı ise Belçika kökenli Fransız bir mühendis tarafından kontrol edilmiştir ve yapımında taş örgü sistemi kullanılmıştır. Kulenin zamanının en yüksek yapılarından biri olması, onun bir gözlem kulesi olarak da kullanılmasını sağlamıştır.

1933 senesinde kulenin saati yenilenerek, mevcut saatin yerine daha modern, elektrikle çalışan bir saat ve bir siren sistemi eklenmiştir. 1943 senesinde meydana gelen Ladik Depremi esnasında büyük zarar görmesinin ardından saat kulesi sökülmüş ve saati Ladik Belediyesi’ne satılmıştır. 1977 senesinde yeni bir saat inşa edilmiş ancak bu saat aslına uygun olmadığı gerekçesi ile 2000-2001 yılları arasındaki 5 aylık bir çalışmanın ardından 30 Ocak 2001 senesinde saat kulesinin açılışı gerçekleştirilmiştir.