Sadır Caparov

Sadır Caparov

Sadır Caparov

Sadır Nurgocoyeviç Caparov, Kırgız siyasetçi, Eski Kırgızistan başbakanı ve günümüzdeki Kırgızistan cumhurbaşkanı.

14 Kasım 2020’de Caparov, Ocak 2021’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine itiraz etmek için istifa etti.10 Ocak 2021 tarihinde yapılan seçimler sonucunda Kırgızistan cumhurbaşkanı seçildi.

5 Ekim 2020’de Kırgızistan’da parlamento seçimlerinin sonuçlarına karşı kitlesel gösteriler başladı. 6 Ekim sabahı Kamçıbek Taşiyev liderliğindeki protestocular Caparov’u hapishaneden serbest bıraktılar ve onu bir konuşma yaptığı Bişkek’teki Ala-Too Meydanı’na götürdüler.

6 Ekim akşamı Dostuk Otelindeki milletvekilleri, Caparov’un Başbakanlığa atanmasını onayladı. Ancak, Ata-Meken partisinden bir başka yarışmacı olan Tilek Toktogaziev, Hükümet Konağı yakınlarındaki bir mitingde, Muhalefet partilerinin liderleri tarafından kurulan Koordinasyon Kurulu toplantısında bu göreve seçildiğinden beri meşru hükümet başkanı olduğunu söyledi. Toktogaziev, milletvekillerinin bir toplantısı sırasında Dostuk Oteli yakınında toplanan Caparov’un birkaç yüz destekçisinin baskısı altında olduğu için, Caparov’un atanmasının yasadışı olduğunu düşündü. Caparov’un muhalifleri, meclis yeter sayısının bulunmadığına ve seçim prosedürünün ihlal edildiğine de işaret ettiler.

13 Ekim’de Başkan Sooronbay Ceenbekov, ilk oylama sırasında milletvekillerinin vekaleten oy kullanması nedeniyle Caparov’un Başbakanlığa atanmasını reddetti. 14 Ekim’de Caparov’un yeniden için Parlamento’dan tekrar oy kullanılmasını istedi. Ancak ertesi gün 15 Ekim’de Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Caparov’un Başkan Vekili ilan edilmesine yüzünden görevden istifa etti. Ancak İsayev, Ceenbekov’un rolünü üstlenmeyi reddetti ve bu da Caparov’un Başkan Vekili olmasına neden oldu.

Ertesi gün, 15 Ekim’de Ceenbekov cumhurbaşkanlık görevinden istifa ederek Caparov’un kendisini cumhurbaşkanı vekili olarak ilan etmesine neden oldu. Kırgızistan Anayasası’nda Yüksek Konsey başkanının görevi devralması gerektiğini belirten Kanatbek İsayev göreve gelmeyi reddederek Caparov’un cumhurbaşkanı vekili olmasını sağladı. 16 Ekim 2020 tarihinde parlamento tarafından Kırgızistan cumhurbaşkanı olarak onaylandı. Kırgızistan anayasasına göre, cumhurbaşkanlığı seçimleri bir önceki cumhurbaşkanının görevden alınmasından sonraki üç ay içinde yapılacaktır.