Roza Otunbayeva

Roza İsakovna Otunbayeva, Kırgızisytan‘ın 4. Cumhurbaşkanı ve ilk Dışişleri Bakanı. Kırgızistan Sosyal Demokrat Partisi parlamento grubu başkanıdır. Muhalif parti lideri olarak 7 Nisan 2010 itibarıyla Kurmanbek Bakiyev iktidarının düşürülmesi ve Kırgızistan’ın 4 geçici bakanlıkça geçici süreyle idare edilmesi sürecinde etkin rol oynamıştır.

Moskova Devlet Üniversitesi’nde felsefe eğitimi almıştır. Kırgızistan Devlet Milli Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev almıştır. 1981 yılında Sovyetler Birliği’nde Komünist Parti bünyesinde siyasete atılmıştır. 1994 yılında Askar Akayev döneminde Dışişleri Bakanlığı görevini yürütmüştür. 2005 yılında Ata Yurt partisini kurmuştur. Sonrasında ise Askar Akayev’in başkanlığı sona ermiş, Kurmanbek Bakiyev hükûmeti kurulmuş ancak Otunbayeva kabinede yer alamamıştır. Parlamentoda muhalif kanatta yer almaktadır.

7 Nisan 2010 tarihinde meydana gelen halk ayaklanması sonucunda Daniyar Üsenov hükûmeti düşürülmüş ve 6 aylık geçici süre için göreve geçen 4 Bakanlı hükûmetin başı olarak Roza Otunbayeva getirilmiştir. Bayan Otunbayeva 15 Nisan 2010 tarihinde Cumhurbaşkanı Bakiyev’in istifası üzerine 19 Mayıs 2010 tarihinde Cumhurbaşkanlığını vekaleten üstlenmiştir.27 Haziran tarihinde yapılan referandum sonucu kabul edilen anayasa uyarınca 31 Aralık 2011 tarihine kadar Cumhurbaşkanlığı’nı üstlenmiştir.