Nigmatilla Yuldaşev

Nigmatilla Yuldaşev, İslam Kerimov’un ölümünden sonra bir süre Özbekistan Cumhurbaşkanı Vekili olarak görev yapan Özbek avukat ve siyasetçi.

Nigmatilla Yoldaşev, Özbekistan Meclis Başkanı olarak, İslam Kerimov’un ölümünden sonra bir süre Özbekistan Cumhurbaşkanı Vekili olarak görev yapan Özbek avukat ve siyasetçi. Daha önce Adalet Bakanı olarak görev yaptı

1985 yılında Taşkent Devlet Üniversitesi hukuk bölümünden mezun olduktan sonra, Almalık’ta şehir savcılığına girdi. 1991 yılında, daha sonra üst düzey bir araştırmacı ve ardından Özbekistan savcılığında bir savcı olarak, Taşkent Yunusabad Bölge Savcılığında bir araştırmacı oldu.

2003 yılında başkanın ofis ekibinin bir üyesi olmadan önce 2000 yılında, İç Güvenlik Teftiş Başkanı olarak Genel Savcılığa girdi. 2006 yılında Genel Savcılığı Vergi ve Para Aklama Bölümü başkanı olarak atandı. 2008 yılında Genel Savcı Yardımcısı olmuştur. 21 Temmuz 2011 tarihinde başkanlık kararnamesi УП-4323’ün bir sonucu olarak Adalet Bakanı olarak atandı. Ocak 2015’te Senato’ya seçilmesine kadar bakan olarak görev yaptı.

2 Eylül 2016 tarihinde Özbekistan’ın ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un ölümü üzerine geçici cumhurbaşkaı oldu. 8 Eylül 2016 tarihinde Özbekistan Meclisi tarafından yerine başbakan Şevket Mirziyoyev atandı.