Kurmanbek Bakiev

Kurmanbek Bakiev, Lale Devrimi arasında, Bakiev tüm yetkileri ele geçiriyor, Başbakan ve cumhurbaşkanıdır.

Kurmanbek Bakiev, Kouïbytchev Üniversitesi’nde (şimdi Samara ) bilgisayar bilimi okudu . 1979’da Kırgız Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne döndü. 1985’te bir fabrikada müdürlük görevini aldı ve Kırgız Komünist Partisi içindeki siyasi yükselişine başladı .

Lale Devrimi arasında, Bakiev tüm yetkileri ele geçiriyor. Başbakan ve geçici cumhurbaşkanıdır . Bu görevlere atanır.  Kırgız Parlamentosunun üst meclisinin yanında. Başlangıçta görev süresini yeni yasama ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasına kadar uzatan giden Parlamentonun kendi kendini kapatmasının 28’inde, itiraz sonucu ortaya çıkan yeni Parlamento tarafından Başbakan ve geçici cumhurbaşkanı olarak onaylandı. Şubat-Mart seçimleri.

Anayasal meşruiyeti uzun süre belirsizliğini koruyor. Başlangıçta Rusya’da mülteci olan ve istifa etmeyen eski cumhurbaşkanı Askar Akayev , Bakiev esas olarak Batı Devletleri ve AGİT tarafından tanınıyor . Akayev’in etkili bir şekilde istifasından sonra, 3 Nisan’da eski başkan yardımcısı Felix Koulov , kendisine karşı adaylığını ilan eden heterojen Kırgız muhalefeti içinde bile meşruiyeti tartışmalı olmaya devam ediyor.

Bakiev daha sonra özgür ve demokratik genel seçimler vaat ediyordu. Birkaç ertelemeden sonra, cumhurbaşkanlığı seçimi 10 Temmuz’da yapıldı. Kırgızistan’ın en zengin adamı olan ve Güney’den gelen Bakiev, eski KGB generali ve Kuzeyli politikacı Felix Kulov ile bir anlaşma yapar . Bakiev kendisini cumhurbaşkanı olarak tanıtıyor ve Kulov kazanırsa başbakanlık görevini alacak.

Bakiev seçimlerde kendisini büyük bir rakibi bulamadı ve ilk turda yaklaşık % 88 oyla seçildi. Seçim sahtekarlığıyla ilgili çok sayıda şikayet tespit edildi, ancak AGİT ve ABD Bakiev’in zaferini sorgulamıyor. Bakiev böylece resmen Kırgızistan Cumhurbaşkanı olur .

İktidara geldikten sonra Bakiev, Lale Devrimi’nden doğan reformist umutları çabucak hayal kırıklığına uğrattı . İktidara yakın kişileri özellikle dışişleri ve ekonomi alanlarında yerleştirir ve özellikle ifade ve toplanma özgürlüklerini sınırlayan veya ordunun barışı koruma operasyonlarına katılmasına izin veren anayasaya aykırı reformlar yapar . Güç aynı zamanda medyaya da baskı uygular. Enerji üretim sahalarının özelleştirilmesi, elektrik fiyatının ikiye katlanmasının bir sonucu olarak opak bir şekilde gerçekleşir.

Ocak 2010’da muhalefete göre , hükümet tarafından cep telefonu görüşmeleri için bir vergi belirlendi ve bunun miktarı doğrudan Cumhurbaşkanı Bakiev’in oğlu Maxim Bakiev’in elinde bulunan bir fonun hesaplarına gitti.

Bütün bunlar, Bakiev’in halk arasında popüler olmamasına katkıda bulunuyor. Onun dış politika arasındaki dengeyi tarafından işaretlenir Moskova ve Washington ikisi de var, askeri üsleri ülkede.

Muhalefet üyelerinin tutuklanmasının ardından Bişkek sokaklarında halk ayaklanması başlar . Muhalefet hükümet binalarına saldırıyor ve kendisini Bakiev’in yerine yeni hükümet olarak ilan ediyor. İkincisi, son aylarda güçlü bir şekilde otoriter sürüklenmeyle suçlandı.

Bakiev, akrabalarını toplamaya çalışmak için ülkenin güneyine sığınır, ancak geçici hükümet dokunulmazlığını kaldırır ve onu tutuklamakla tehdit eder. Bir hafta sonra istifa etti 15 Nisan. Kendisinin ve ona yakın olanların güvenliğine ilişkin teminatlar karşılığında istifa etmeyi kabul etmesi mümkündür.

Kazakistan’a ardından Belarus’a sürgüne gitti ve buradan geri çekildi ve hala “Kırgızistan’ın seçilmiş cumhurbaşkanı” olduğunu açıkladı. Daha sonra yeni geçici hükümeti “iktidarı ele geçirmek isteyen haydutlar” olarak adlandırıyor. “

Son olarak, geçici hükümet Bakiev’in isyan sırasında 80’den fazla ölümden sorumlu olan güvenlik güçleri tarafından işlenen katliamlardan yargılanabilmesi için Nisan sonunda iade edilmesini talep ediyor, ancak Belarus bu talebi kategorik olarak reddediyor. Bakiev daha sonra Belarus vatandaşlığını bile aldı. Uluslararası Af Örgütü, Bakiev’i isyan sırasında göstericilere karşı güç kullanma yetkisi vermekle suçluyor.

Onun gıyaben deneme başlar Bişkek’te içinde Kasım 2010. Ailesiyle birlikte Beyaz Rusya’da sürgüne gönderildi, gıyaben hapis cezasına çarptırıldı .müebbet hapis cezasına ve mülküne el konulmasına, yaklaşık 80 kişinin ölümüne ve 300 kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Devlet figürlerinin korunması hizmetine başkanlık eden küçük kardeşi Janich Bakiev aynı cezayı aldı ve oğlu kara para aklama ve görevinden ayrılma suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İçinde Gıyaben başka bir davada ise Kurmanbek Bakiev, Janich ve 2009 yılında öldürülen bir siyasi muhalif olan Medet Sadyrkoulov’u   öldürmekten 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.