İlinden İsyanı

İlinden İsyanı, Ağustos-Kasım 1903 tarihleri arasında Makedonya’da Osmanlı İmparatorluğu’na karşı İç Makedon Devrimci Örgütü tarafından gerçekleştirilen bir isyandır.

Makedonya bölgesindeki isyan, Manastır Vilayeti’nin orta ve güneybatı kesimlerinin çoğunu etkiledi ve esas olarak yerel Bulgar köylülerinden ve bir ölçüde de Bölgenin Ulahça nüfusu. Geçici hükûmet ilçesinde kurulan Krusevo isyancılar ilan, Krusevo Cumhuriyeti ağustos 12. sadece on gün sonra aşıldı oldu, 19 Ağustos’ta, Edirne Vilayeti’nde Bulgar köylülerinin düzenlediği yakından ilişkili bir ayaklanma, Istranca Dağları’nda geniş bir alanın kurtarılmasına ve Strandzha Cumhuriyeti’nin Vasiliko kentinde geçici bir hükûmetin kurulmasına yol açtı. Bu, Türkler tarafından reddedilmeden önce yaklaşık yirmi gün sürdü. Ayaklanma, Kosova ve Selanik vilayetlerini de sarstı.

İsyan başladığında, Ivan Garvanov ve Gotse Delçev de dahil olmak üzere en umut verici potansiyel liderlerinin çoğu, Osmanlılar tarafından çoktan tutuklanmış veya öldürülmüştü ve çaba birkaç ay içinde iptal edildi. Hayatta kalanlar, önümüzdeki birkaç yıl boyunca Türklere karşı bir gerilla harekatı sürdürmeyi başardılar, ancak daha büyük etkisi, Avrupa güçlerini, Avrupa’daki Hristiyan tebaasına karşı daha uzlaşmacı bir tavır alması gerektiğine Osmanlı padişahını ikna etmeye ikna etmesiydi.