Devlet-i Aliyye-i

Zaman Dizini

28 Mart 1966

Cevdet SUNAY

Cevdet SUNAY

Cevdet SUNAY Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Görev Süresi: 28 Mart 1966 – 28 Mart 1973

6 Nisan 1973

Fahri KORUTÜRK

Fahri KORUTÜRK

Fahri KORUTÜRK Turkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Görev Süresi: 6 Nisan 1973 – 6 Nisan 1980

9 Kasım 1982

Kenan EVREN

Kenan EVREN

Kenan EVREN Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Görev Süresi: 9 Kasım 1982 – 9 Kasım 1989

15 Kasım 1983

Rauf Denktaş

Rauf Denktaş

Rauf Denktaş Rauf Denktaş, Kıbrıs Türkü siyasetçi ve yazardır. Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanıdır. Rauf Denktaş (27 Ocak 1924 – 13 Ocak 2012[), Kıbrıs Türkü siyasetçi ve yazardır. Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanıdır. 1983’ten 2005’e kadar toplamda 21 yıl 5 ay 9 gün..Devamı

15 Kasım 1983

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sınırları 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında ortaya çıkan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) adanın % 36’sını kapsayan kuzey bölümünde yer alır. Yüzölçümü 3355 km<sup>2</sup>, nüfusu 200.000 (1997), nüfus yoğunluğu km<sup>2</sup> başına altmış kişi, para birimi Türk lirası, başşehri Lefkoşe’dir (42.493). Diğer önemli şehir ve kasabaları Gazimagosa..Devamı

9 Kasım 1989

Turgut ÖZAL

Turgut ÖZAL

Turgut ÖZAL Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Görev Süresi: 9 Kasım 1989 – 17 Nisan 1993

31 Ağustos 1991

Kırgızistan Cumhuriyeti

Kırgızistan Cumhuriyeti

Kuzeyden Kazakistan, batıdan Özbekistan, güneyden Tacikistan, güneydoğu ve doğudan Çin’in Sincan-Uygur Özerk Bölgesi (Doğu Türkistan) ile çevrilidir. Resmî adı Kırgız Cumhuriyeti, resmî dili Kırgız Türkçesi olan ülkenin yüzölçümü 198.500 km2, nüfusu 5.018.000 (2001 tah.), başşehri, özel yönetim statüsüne sahip 793.100 (2001 tah.) nüfuslu Bişkek (Frunze) ve ikinci büyük şehri Oş’tur..Devamı

1 Eylül 1991

Özbekistan Cumhuriyeti

Özbekistan Cumhuriyeti

Batıda ve kuzeyde Kazakistan, güneyde Afganistan, güneybatıda Türkmenistan, doğuda Kırgızistan ve güneydoğuda Tacikistan ile komşudur; sınırları içerisinde Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti yer alır. Yüzölçümü 447.400 km2, nüfusu 26.800.000 (2005), başşehri Taşkent (2.100.000), diğer önemli şehirleri Nemengân (471.000), Endican (413.000), Nukus (325.000), Buhara (299.000) ve Semerkant’tır (282.000). Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları

18 Ekim 1991

Azerbaycan Cumhuriyeti

Azerbaycan Cumhuriyeti

Azerbaycan her ne kadar Hunlar, Göktürkler ve Hazarlar zamanında Türkler’in kontrolünde kalmış ise de müslüman Oğuzlar (Türkmenler) bölgeye Selçuklu Devleti’nin kuruluşundan önce 420’den (1029) itibaren gelmeye başlamışlardır. Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey Azerbaycan’a düzenlediği ilk fetih teşebbüslerinden bir sonuç alamamakla beraber daha sonra bizzat katıldığı seferler sonunda bölgeye hâkim olmuştur (1054)...Devamı

27 Ekim 1991

Türkmenistan Cumhuriyeti

Türkmenistan Cumhuriyeti

Ülke adını Türkmenler’den alır. İslâm kaynaklarında müslüman Oğuzlar’a Türkmen denilirdi. İslâm’dan önce Sâsânîler’in hâkimiyetinde kalan Türkmenistan toprakları, Hz. Osman döneminde Basra Valisi Abdullah b. Âmir ile Abdullah b. Hâzim ve Ahnef b. Kays gibi kumandanların 31 (651) yılından itibaren İran ve Horasan bölgelerinde yürüttükleri fetih faaliyetleri sürecinde İslâm topraklarına katıldı...Devamı

10 Aralık 1991

Kazakistan Cumhuriyeti

Kazakistan Cumhuriyeti

Türkçe’nin Kıpçak dil grubuna giren ve Kazakistan Cumhuriyeti’nin resmî dili olan Kazak dili Kazakistan, Doğu Türkistan, Moğolistan, Kırgızistan ve Özbekistan ile değişik ülkelerde dağınık olarak yaşayan Kazaklar tarafından konuşulmaktadır. Arapça ile Farsça’nın fazla tesir etmediği Kazak dili ünlü-ünsüz uyumu bakımından diğer lehçelere göre daha gelişmiştir. Genel Türkçe’deki “ş” yerine “s”,..Devamı

16 Mayıs 1993

Süleyman DEMİREL

Süleyman DEMİREL

Süleyman DEMİREL Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Görev Süresi: 16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000

16 Mayıs 2000

A. Necdet SEZER

A. Necdet SEZER

A. Necdet SEZER Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Görev Süresi: 16 Mayıs 2000 – 28 Ağustos 2007

28 Ağustos 2007

Abdullah GÜL

Abdullah GÜL

Abdullah GÜL Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Görev Süresi: 28 Ağustos 2007 – 28 Ağustos 2014

10 Ağustos 2014

Recep Tayyip ERDOĞAN

Recep Tayyip ERDOĞAN

Recep Tayyip ERDOĞAN Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Görev Süresi: 10 Ağustos 2014 – 24 Haziran 2018

9 Temmuz 2018

Recep Tayyip ERDOĞAN

Recep Tayyip ERDOĞAN

Recep Tayyip ERDOĞAN Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Görev Süresi: 9 Temmuz 2018 –